Výstava 100 let národních parků USA

Posted by on in Blog | No Comments

Spisovatel Wallace Stegner nazval národní parky “tím nejlepším nápadem, jaký jsme kdy měli. Absolutně americký, absolutně demokratický.“ Od roku 1916 tento nejlepší nápad rozvíjí organizace National Park Service. Letos slaví sté výročí a k této příležitosti se uskuteční výstava prezentující příběh a historii národních parků.

nps

Sto let. To je pěkná řádka let, během které se dá zničit nejedna planeta. Tady něco vykácet, tady něco vytěžit, tady louku mávnutím proutku změnit ve sklady a tady… tady postavit lunapark se sjezdovkou. Naštěstí ale někdo přesně před sto lety při cestách přírodou našel rozum. Sebral ho ze země a dal ho do hrsti. A zjistil, že to, co vidí kolem sebe, se nedědí, ale jen půjčuje od budoucích generací..

Jen několik jedinců, kteří byli fascinováni krásou amerického západu, stálo u vzniku jednoho z nejlepších nápadů v dějinách lidstva. Nápadu, který dnes oceňují miliardy obyvatel Země.

Vznikly národní parky a ochrana přírody v USA se stala vzorem pro ostatní státy a nadějí pro planetu. Rozum se začal šířit do celého světa. V roce 1916 tak vznikla ta nejcennější rodina na světě. Rodina národních parků.

Není lepší způsob, jak oslavit sto let National Park Service, než vyrazit do přírody. Hned druhým nejlepším nápadem je navštívit výstavu 100 let národních parků v USA.
Díky výstavě objevíte místa jako Yellowstone nebo Yosemite, ale i fascinující příběh historie národních parků a jejich zakladatelů. Pro americké národní parky jsou totiž důležité nejen místopisné názvy, ale taktéž jména jejich objevitelů a tvůrců. Galen Clark, John Muir, Theodore Roosvelt. Díky těmto pionýrům ochrany vzácných území se americká myšlenka zřizování národních parků záhy přenesla přes oceány do všech koutů světa. Národní parky a jejich počet od té doby bují jako divoká fauna a flora v nich.

38_orez

S výstavou 100 let národních parků USA se tedy vydáte přímo do srdce míst, která stála na samém počátku celosvětové institucionální ochrany přírody a která pomohla střežit tisíce dalších nejkrásnějších míst naší planety. Do míst, díky kterým zachováváme to nejcennější pro lidstvo, přírodu.

Díla od nejlepších světových fotografů Vám pomohou zapomenout na všední starosti a ponořit se do objevování poselství, které je pro nás v přírodě přichystáno.
Pete Souza, Corey Rich, Christin Healey, Mike Seehagel, Taylor Burk, Vincent James, Crystal Brindle, Taylor Franta, Šimon Trnka, Rachid Dahnoun, Kevin Kaminski, Michael Ver Sprill, Andrew Struder. To je výčet autorů, díky kterým budete okouzleni přírodou stejně jako John Muir ve více než 145 let staré knize Mé první léto v Sierra Nevadě. Její přečtení je mimochodem třetím nejlepším nápadem, jak oslavit výročí amerických národních parků.

Zahájení výstavy proběhne 12.prosince od 18:30 v prostoru DEPO2015, Presslova 14, Plzeň. V roce 2017 bude možné výstavu navštívit  v Praze a Brně.

Partnery výstavy jsou The North FaceMegapixelU.S. Embassy PragueStudent AgencyNewsweekNational Geographic ČeskoDEPO2015OlympusNakladatelství PasekaBoardstarČeský rozhlas Radio WaveWeekemp a Jetboil.

“The mountains are calling and I must go”

John Muir

 

kalalau