Čtyřikrát na Havaj, skupinovou, zpáteční

Posted by on in Blog | No Comments

Pahoeoe

Přesně před dvěma roky jsme při lovení magické polární záře na norských Lofotech odhalili dech beroucí působivost kontrastu moře a z něho se tyčících hor. Lofotské ostrovy jsme si zamilovali a stali se pro nás inspirací pro plánování další cesty. Když jsme pak na fotkách spatřili pobřeží NaPali Coast na Kaua´i, jednom z Havajských ostrovů, tak náš cíl byl ihned jasný.

Několikaměsíční příprava a o něco delší snění uteklo jako voda a začátkem února tedy odjíždíme prozkoumat tři z Havajských ostrovů. Náš trip je na první pohled jen výletem do tichomořského ráje na jedny z nejhezčích trailů světa. Především je to ale cesta, která bude objevovat. Nic převratného pro lidstvo, ale pro člověka ano. Cesta, která má ukázat, že chcete-li zažít něco většího, autentického, musíte vyrazit za aktivním plánováním, objevováním a poznáním kouzla cestování po vlastní ose.

Pokud Vás nebaví sednout do letadla, přiletět do destinace, nechat se odvézt na hotel, čtrnáct dní pendlovat mezi pláží a hotelovým pokojem, musíte vzít věc do svých rukou. Výsledek vždy stojí za to, a to i přesto, že o jeho osudu z větší části rozhoduje příroda. Nikdy přesně nevíme, co objevíme a co zažijeme. Jedinou jistotou je, že s každým krokem toho může být víc. Proto chceme každý den udělat maximum kroků na cestě za dobrodružstvím.
Během necelých tří týdnů budeme chtít proniknout přímo k srdci Havajských ostrovů. V prvních dnech vystoupáme na kráter Haleakala, kde po noci strávené na dotek ke hvězdám budeme pozorovat východ slunce z oceánu mraků pod námi. Na další dny nám Maui poskytne desítky kilometrů treků divokou a rozmanitou přírodou. Na tomto relativně malém území najdeme tropický les, vyprahlý vulkanický kráter i zasněžené vrcholky hor. Po týdnu stráveném na Maui se přesuneme za divokou přírodou na ostrov Kaua´i. Odlehlá místa plná propastí, ohromujících útesů a opuštěných pláží jsou pro nás největší lákadlem. Vydáme se i na Kalalau Trail, stezku, která se pravidelně objevuje v seznamech nejkrásnějších a nejnebezpečnějších cest na světě. Trasa prochází pod místem, kde spadne nejvíce srážek na Zemi, proto chůze po neustále mokrých a bahnitých vysokých útesech vyžaduje velkou opatrnost. Kulisy, které příroda poskytuje této třicet pět kilometrů dlouhé túře, jsou však neuvěřitelné.

kalalau

Na závěr nás pak čeká ostrov s přezdívkou Big Island. Na něm je naším hlavním cílem nejvyšší vulkán světa Mauna Kea a především národní park Hawaiʻi Volcanoes. Je to v současnosti jediné místo na zemi, kde lze nepřetržitě sledovat syrové ale úchvatné představení, při němž si chrlící láva razí svoji cestu do oceánu. Sopečná aktivita zde v přímém přenosu buduje další území Havajských ostrovů. Už se nemůžeme dočkat, až budeme procházet stezky, které se mohou během několika měsíců proměnit v lávové řeky.

maunakea

Náš Havaj tedy nebude havaj, nebude to válení se na pláži, snídaních u bazénu a večerních koktejlech v barech. Bude to outdoor v té nejkrásnější a nejčistší podobě. Spaní pod mléčnou dráhou, vysokohorské stezky, lávové útesy, surfování, kajaky. Bude to o tom, co milujeme my i naše vybavení. Budeme proto používat takové, na které se můžeme spolehnout i v těch nejnáročnějších podmínkách a situacích. Vybavení, které nám pomůže v naší touze objevovat, touze být co nejblíže přírodě. Proto jsme si vybrali Hannah.

Pokud jste tedy milovníci nových dobrodružství, těšte se spolu s námi na další nekonečná objevování. Budeme se snažit Vám co nejvěrněji pospat atmosféru každého dne havajského trekového ráje…